wtorek, stycznia 15, 2008

Z Danią bliżej: Energia przyjazna środowisku

Uczestniczyłem dzisiaj w konferencji prasowej na temat kampanii informacyjnej „Z Danią bliżej: Energia przyjazna środowisku” zainicjowanej przez Ambasadę Danii.

Z materiałów informacyjnych: "Polska i Dania przygotowują się do nadchodzących szczytów klimatycznych w ramach ONZ (w Polsce w 2008 r. oraz w Danii w 2009 r.). Wszystkie kraje Unii Europejskiej mają teraz wspólne cele uzgodnione podczas szczytu Rady Europejskiej w marcu 2007 – tak zwane cele 3x20. Jako element naszych wspólnych przygotowań do realizacji ww. celów, Ambasada Danii zainicjowała kampanię z dziedziny efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii. Ambasada Królestwa Danii we współpracy z Ministerstwem Gospodarki i 5 duńskimi partnerami uruchomiła kampanię w październiku 2007 r. Do maja 2008 r. będziemy promować duńskie technologie i know-how oraz duńskie innowacyjne rozwiązania w ramach dwóch następujących segmentów: Odnawialne źródła energii i innowacyjne technologie w sektorze. Efektywność energetyczna.

Duński przemysł dysponuje doskonałym know-how oraz doświadczeniem technologicznym w dziedzinie efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii, które zasilają ponad 20% potrzeb energetycznych Danii. Działania podobne do przeprowadzonych w Danii, mogłyby z doskonałym skutkiem zostać wprowadzone w Polsce w obydwu dziedzinach kampanii.
Partnerami w dziedzinie energii wiatrowej są duńskie firmy Vestas, Scan Energy i European Wind Farms, a w dziedzinie efektywności energetycznej są to firmy Velux, Danfoss i Rockwool.
Patronat Honorowy nad Kampanią objął Minister Gospodarki RP oraz Duński Urząd Energetyki (Danish Energy Authority) podlegający Duńskiemu Ministerstwu ds. Transportu i Energii.
Projekt otrzymał status partnera europejskiej kampanii ENERGETYKA ZRÓWNOWAŻONA ŚRODOWISKOWO DLA EUROPY 2005 – 2008 (SUSTAINABLE ENERGY EUROPE 2005-2008 www.sustenergy.org), prowadzonej przez Komisję Europejską"
.

Powyższe informacje wyglądają niezmiernie zachęcająco i udałem się na spotkanie z nadzieją , iż ogłoszone zostaną jakieś nowe trendy we współpracy międzynarodowej, otworzą się nowe możliwości. Jednak na razie musiały mi wystarczyć ogólnikowe zapowiedzi, a konferencja po krótkim, oficjalnym wstępie przemieniła się w prezentację kilku znakomitych duńskich firm, ale w większości i tak już obecnych i znanych na polskim rynku. Liczyłem na to, że powstała specjalna strona internetowa tego projektu, ale nie dowiedziałem się niczego na ten temat.

Będę więc starał się poszukać więcej informacji na temat duńskich technologii i know-how oraz duńskich innowacyjnych rozwiązań dotyczących energetyki odnawialnej i efektywności energetycznej, bo z pewnością warto.

Brak komentarzy: