czwartek, sierpnia 28, 2008

Akcja "Dziennika" BUDUJ EKOLOGICZNIE

Bardzo interesująco zapowiadająca się akcja "Dziennika" BUDUJ EKOLOGICZNIE - z powodu błędów merytorycznych, jakie pojawiają się w tekstach - w ostatecznym efekcie zmienia na gorsze przekaz odbierany przez czytelników.

W artykule "Ekologiczny dom nie musi być droższy" Pani Ekspert powtórzyła funkcjonujący - niestety - mit o kurzu występującym przy ogrzewaniu podłogowym, natomiast w tekstach o pompach ciepła dwukrotnie napisano o cenach odwiertów, myląc się straszliwie: "100 zł. za odwiert" zamiast "100 zł. za metr bieżący odwiertu"! To zmienia postać rzeczy: wychodzi całkiem tanio i tylko patrzeć, jak nastąpi boom...

Za mało jest też w tych tekstach informacji praktycznych. Powinno się napisać o tym, że wykonywanie odwiertów jest b. trudne i skomplikowane w polskich warunkach i, że bywają nieuczciwe firmy które wykonują odwiert np. 50 mb zamiast obiecanych 150 - a potem użytkownik dziwi się, że jakoś mało wydajna jest ta pompa ciepła... Z kolei w opisie funkcjonowania pompy ciepła pojawił się zwrot, który jest chyba zbytnim uproszczeniem, nawet jak dla laików do których chyba akcja jest kierowana: urządzenia, które potrafią "wyciągnąć" aż 75 proc. zgromadzonego w ziemi, wodzie lub powietrzu ciepła (!)

Reasumując - takich akcji powinno być więcej, ale zaplanowanych z większą dbałością o szczegóły, aby nie było to kolejne "odfajkowanie" tematu.

1 komentarz:

Bogdan Szymański
email:
bogdan-szymanski@kolektorek.pl pisze...

milo że po dłuższej przerwie wrócił Pan znów do pisania.
Problem który Pan opisuje niestety często się powtarza osobiście prenumeruje branżową prasę i aż się czasami włos na głowie jeży jakie nieścisłości a wręcz błędy można tam znaleźć :( Myślę że problem może być w tym że artykuły te piszą redaktorzy którzy nie zawile mają wspólnego z branżą o której się wypowiadają.